NEŽ SE ZEPTÁM ...

 
Rozdíl mezi bytem družstevním a v osobním vlastnictvím
Nejdůležitějším rozdílem mezi družstevním a “osobním” vlastnictvím, a mnoho družstevníků si to plně neuvědomuje, je právě to, že v družstevním bytě jsou pouze nájemci bytu, nikoliv jeho vlastníky. Vlastníkem celého domu je družstvo a jen družstvo vykonává vlastnické právo. Za určitých (byť velmi výjimečných) podmínek může být členovi družstva dokonce nájemní smlouva vypovězena a může být z družstva vyloučen, a o svůj byt tak přijít.
 
S formou vlastnictví souvisí i postup při prodeji , protože zatímco u bytu v osobním vlastnictví získává nový majitel přímo bytovou jednotku, u družstevního bytu jsou předmětem prodeje členská práva v bytovém družstvu. Další podrobné informace zde dále video zde 
 
 
 
Pro členy družstva :

Můžu pronajímat byt ?

ANO, ale ....

Podnájem bytu je možný pouze s písemným souhlasem pronajímatele – jeho vlastníka (tedy v tomto případě družstva). Porušení tohoto ustanovení by bylo vážným porušením nájemní smlouvy i dobrých mravů a legitimním důvodem k výpovědi z nájmu a také závažným porušením stanov družstva, které může vést k zahájení řízení o vyloučení člena družstva. Pokud je podnajímán nájemní byt nesmí tak být činěno s neoprávněným ziskem. Rovněž takový přístup by byl důvodem k výpovědi z nájmu, protože je třeba připustit, že by zde docházelo k podnikání s majetkem někoho jiného! 

Výše uvedený postup je platný nejen pro nájemní byty v nájemních domech (soukromých i obecních), ale i v případech, kdy je na základě nájemní smlouvy užíván jednotlivý byt ve vlastnictví. U bytů družstevních je třeba k přenechání bytu do podnájmu souhlas orgánů družstva. Podrobnosti je upraveno ve stanovách. Za udělení souhlasu družstvo požaduje přiměřený poplatek.

K pronajímání resp. podnájmu potřebujete vyplnit tento formulář a donést ho do kanceláře BD Řešovská 515  ke stažení zde  dle platebního řádu 

Doporučujeme úředně ověřené podpisy.

 

Můžu prodat byt ? Převést ?

ANO, ale ..

Pro převod družstevního bytu je rozhodující, že se převádí jen družstevní podíl, se kterým je spojeno právo na užívání konkrétního bytu. K převodu družstevního podílu není třeba vyžadovat souhlas družstva, postačí, pokud je smlouva o převodu po podpisu družstvu doručena. Převod členských práv a povinností spojených s členstvím v družstvu na podkladě smlouvy nepodléhá podle § 230 Obch.Z souhlasu orgánů družstva. Z toho, co je uvedeno vyplývá, že nabyvatel družstevního podílu se stává automaticky členem družstva. Žádná daň z převodu nemovitosti se neplatí.
 
Pokud by však došlo k prodeji družstevního bytu, ve kterém člen družstva bydlel kratší dobu než dva roky a od nabytí tohoto bytu neuplynula doba delší než pět let, je povinen prodávající zaplatit daň z příjmu (§ 4 a § 10 odst. 1 písm. b) zákona o dani z příjmu). Pokud by však prodávající utržené peníze následně investoval do pořízení svého jiného bytu, vznikla by povinnost zaplatit daň pouze z částky, která by mu zbyla. Pro darování a dědické řízení platí pro družstevní byty (správně podíly) ustanovení obdobné jako při převodu bytu ve vlastnictví.
 
K převodu družstevního podílu potřebujte vyplnit  formulář, který si musí vypracovat každý zájemce sám a následně ho donést  do kanceláře BD Řešovská 515. Velmi důležité informace se vzorem dohody o převodu členství najdete zde. Poplatek dle platebního řádu
 
Nutné mít úředně ověřené podpisy
 
 

Rekonstrukce bytového jádra, bytových a nebytových prostor

Zde je nutné písemně informovat družstvo ( formulář není stanoven) o rozsahu rekonstrukce a nájemníky vyvěšenou informací o době trvání rekonstrukce.

Poplatek za schválení dle platebního řádu 

Po dobu rekonstrukce je možné využít zdarma na skladování materiálu atd. prostor vchodu 517 ( vrata) a to po dobu 21 dnů s vratnou kaucí 500 Kč. Formulář si můžete vyzvednout v kanceláři BD Řešovská 515.

------------------------------------------------------------------------------------------------

Dle zákona č. 406/2000 Sb., zákon o hospodaření energií, v platném znění, má povinnost opatřit průkaz energetické náročnosti budovy společenství vlastníků jednotek. Zákon přitom stanoví, že průkaz zpracovaný pro budovu je také průkazem pro ucelenou část této budovy včetně jednotek.

Pro koho je průkaz PENB určen

Dle zákona přitom musí být průkaz energetické náročnosti předán nejen kupujícímu jednotky nejpozději při podpisu kupní smlouvy, ale také nájemci jednotky nejpozději při podpisu nájemní smlouvy.

Vlastník jednotky se tedy v případě prodeje jednotky či pronájmu jednotky obrátí na společenství vlastníků jednotek jako na subjekt, který má povinnost nechat opatřit průkaz, s žádostí o vydání průkazu, tak aby vlastník jednotky mohl splnit svoji zákonnou povinnost předat průkaz kupujícímu jednotky, resp. nájemci jednotky.

V případě, že se vlastník jednotky v případě prodeje či pronájmu jednotky obrátí  na společenství vlastníků jednotek s žádostí o vydání průkazu, a pokud vlastníkovi jednotky nebyl na písemné vyžádání tento průkaz vydán, může jej nahradit vyúčtováním dodávek elektřiny, plynu a tepelné energie pro příslušnou jednotku za uplynulé 3 roky.

 

......................................................................................

 

Vyúčtování voda

 
Spotřeba vody a tepla tvoří velkou část nákladů na provoz každé domácnosti. Rozúčtování těchto nákladů mezi konečné spotřebitele se řídí vyhláškou 269/2015 Sb. a souvisejícími předpisy. 
 
POMĚROVÉ MĚŘENÍ S VYUŽITÍM BYTOVÝCH VODOMĚRŮ

Pro jednotlivé odběratele se totiž rozpočítává na základě měření výsledků na bytových vodoměrech. Bytový dům však má samozřejmě i hlavní fakturační vodoměr, na základě kterého se účtuje spotřeba vody za celou nemovitost. Problém je v tom, že rozdíly mezi fakturovanou spotřebou a součtem bytových vodoměrů se často liší. Aby bylo rozúčtování co nejpřesnější, spočítá se poměr mezi fakturovanou spotřebou a součtem jednotlivých vodoměrů. Výsledkem je koeficient, kterým se násobí odběry na každém bytovém vodoměru a spotřeba se tak rozúčtuje. Skutečnost, že dochází k rozdílům mezi součtem hodnot jednotlivých bytových vodoměrů a fakturačního vodoměru, je naprosto běžná. Kvůli tolerancím a nepřesnostem se rozdíly naměřených hodnot pohybují v rozmezí od 10 do 25 %.

Rozúčtování teplé vody - Výše uvedené principy a metody rozúčtování se týkají jen studené vody. V  bytovém domě využíváme centrálně připravovanou teplou vodu, způsob rozúčtování je výrazně složitější. Kromě spotřeby vody se do vyúčtování promítnou i náklady spojené s ohřevem vody. Od roku 2015 platí pro vlastníky bytových domů s alespoň 4 byty povinnosti instalovat do všech bytových i nebytových jednotek vodoměry, které jsou určené na měření spotřeby teplé vody. Pokud je dům vytápěn centrálně, nesmí chybět ani měřiče tepla a indikátory topných nákladů.

SVJ požádalo v roce 2023 o změnu odběrového diagramu / pražská teplárenská/

SVJ Řešovská odběrné místo č.    diagram            spotř. 2021  spotř.2022
515,516,517,518,519 -                   TUT 3020021 2815   2715        2217
515,516,517,518,519 -                   TTV 3020026 4594   1739        1753